Tresura psa – jak zacząć?

YamaBSM / Pixabay

Pies to zwierzę wybierane często ze względu na lepszą możliwość nauki sztuczek w porównaniu do wielu innych zwierząt domowych. Dlatego też wielu właścicieli decyduje się na naukę psa różnego rodzaju trików. Jak nauczyć psa dawać łapę i innych sztuczek?
Przede wszystkim właściciel zwierzęcia musi uzbroić się w cierpliwość. Warto pamiętać, że pies zazwyczaj nie lubi dotykania łap. Dlatego też nie należy zmuszać go do wykonywania sztuczki poprzez chwytanie końca łapy. Znacznie lepiej jest, gdy to zwierzę wykonuje określony ruch.

 

Tresurę psa należy oprzeć o smakołyki. Można włączyć również tak zwany klikacz. Klikanie przyciąga uwagę zwierzęcia i pozwala na zrozumienie, kiedy wykonuje czynność zgodnie z oczekiwaniami właściciela. Po usłyszeniu kliknięcia zwierzę powinno otrzymać smakołyk. Początkowo kliknięcie należy wykonywać zawsze podczas prawidłowego ruchu łapą. Z czasem tylko po poprawnym wykonaniu całej komendy.
Tresurę można również przeprowadzać bez klikacza. Warto pamiętać, że sztuczka z podawaniem łapy jest uznawana za podstawową. Jej prawidłowe wykonywanie jest podstawą do dalszych ćwiczeń.

 

Możesz również polubić…