Wybór roślin doniczkowych do salonu – jak stworzyć przyjemną atmosferę?

black and silver padlock on white door

Wybór roślin doniczkowych do salonu – jak stworzyć przyjemną atmosferę?

Wnętrza pełne zieleni są coraz bardziej popularne. Rośliny doniczkowe nie tylko dodają uroku i świeżości, ale także poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że wielu z nas chce wprowadzić je do swojego salonu. Jak jednak wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe, które będą pasować do naszego salonu i stworzą przyjemną atmosferę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać idealnego wyboru.

 1. Zastanów się nad stylem swojego salonu
  Przed wyborem roślin doniczkowych warto zastanowić się nad stylem, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Czy dominuje w nim nowoczesność, czy może preferujemy bardziej rustykalne elementy? Dopasowanie roślin do stylu wystroju pozwoli osiągnąć harmonijną kompozycję w naszym salonie.

 2. Namierz zacienione miejsca
  Nie wszystkie rośliny doniczkowe przepadają za intensywnym nasłonecznieniem. Jeśli nasz salon nie jest zbyt dobrze doświetlony lub mamy okna skierowane na północ, warto postawić na gatunki roślin, które dobrze rosną w cieniu. Jednym z takich gatunków jest storczyk.

 3. Licz potencjalne miejsce dla roślin
  Przed zakupem roślin doniczkowych warto zastanowić się, czy w naszym salonie jest wystarczająco dużo miejsca na ich umieszczenie. Niektóre gatunki roślin dorastają do sporych rozmiarów, dlatego konieczne może być przestawianie mebli lub też ograniczenie się do mniejszych roślin.

 4. Wybierz rośliny o różnych wysokościach
  Aby stworzyć interesującą kompozycję roślinną, warto postawić na gatunki o różnych wysokościach. Dzięki temu uzyskamy efekt wielopoziomowości, który dodatkowo ożywi nasze wnętrze.

 5. Zwróć uwagę na wymagania roślin
  Podczas wyboru roślin doniczkowych nie zapominajmy o ich wymaganiach dotyczących podlewania, oświetlenia czy temperatury. Niektóre gatunki potrzebują regularnego podlewania, inne zaś nie znoszą nadmiaru wilgoci. Wybierzmy rośliny, które bezproblemowo dostosują się do naszego trybu życia.

 6. Rośliny oczyszczające powietrze
  Jeśli zależy nam nie tylko na estetyce, ale także na poprawie jakości powietrza w salonie, warto postawić na rośliny oczyszczające. Aloes, dracena czy paprotka to tylko niektóre z gatunków, które neutralizują toksyczne związki organiczne obecne w powietrzu.

 7. Pomyśl o kolorze liści
  Różnorodność kolorów liści roślin doniczkowych pozwoli ożywić nasze wnętrze. Możemy postawić na rośliny o intensywnie zielonym, czerwonym czy fioletowym odcieniu liści. Dodatkowo, niektóre gatunki, jak na przykład sansewieria, mają liście w jasne i ciemne paski, co tworzy interesujący efekt wizualny.

Wybór odpowiednich roślin doniczkowych do naszego salonu może być nie lada wyzwaniem. Warto jednak zastanowić się nad stylem wnętrza, dostępnością światła oraz przestrzenią, jaką możemy poświęcić na rośliny. Należy również pamiętać o ich wymaganiach dotyczących pielęgnacji. Decydując się na rośliny oczyszczające powietrze lub różnokolorowe liście, przekształcimy nasz salon w przyjemne i harmonijne miejsce.

Możesz również polubić…