Sekrety “mądrego” malowania ścian

Musisz zacząć od idealnie gładkiej powierzchni, aby skończyć na idealnie pomalowanych ścianach. Jeden z profesjonalista mówi, że śiernik byłby bardziej odpowiednią nazwą stanowiska niż malarz, ponieważ spędza on tak dużo czasu na przesuwaniu papieru ściernego. Szlifuje, wyrównuje szpachlówki lub łaty z masy szpachlowej i wyrównuje wypukłości wokół otworów po gwoździach. Szlifowanie usuwa również zadziory i nierówności z wykończenia. Malowanie starych ścian wymaga odpowiedniego przygotowania tego „terenu”.

Kup solidne materiały

Nie trać gotówki na farby i pędzle złej jakości. Tanie pędzle to fałszywa oszczędność. Tania, plastikowa szczotka pomaluje ścianę oczywiście ale będzie ona wyglądać jakbyś przejechał po niej grabiami, a włosie wypadać będzie po każdym ruchu. Lepszy jest np. pędzel kątowy. Jest wszechstronny i można go myć i używać ponownie, aż włosie zużyje się do grudki. Kup dobrą farbę. Czemu? Ponieważ będzie to łatwe i zapewni najlepsze pokrycie. Będziesz mógł zmyć brudny odcisk palca ze ściany, nie biorąc ze sobą farby. A cała twoja praca pójdzie szybciej i łatwiej.

Zabezpiecz meble i użyj podkładu

Jeśli nie możesz wynieść mebli z pokoju, przenieś je wszystkie na środek pokoju i przykryj folią lub plastikowymi arkuszami, które są przyklejone od dołu. Chroni to nie tylko meble przed kroplami i odpryskami farby, ale także przed kurzem powstałym podczas szlifowania.

Zanim profesjonaliści malują ściany, wypełniają dziury i łatają pęknięcia masą szpachlową. Ale jeśli malujesz bezpośrednio na nim, mieszanka wysysa wilgoć z farby, nadając jej płaski, matowy wygląd (problem zwany „miganiem”). Te miejsca będą wyglądać wyraźnie inaczej niż reszta ściany. Aby tego uniknąć, przed malowaniem należy gruntować ściany.

Zamiast używać białego podkładu, profesjonaliści zwykle mają go zabarwiony na szaro lub w kolorze podobnym do farby wykończeniowej. Barwiony podkład lepiej pokrywa istniejący kolor farby niż zwykły podkład, więc Twoja powłoka będzie bardziej żywa i może wymagać mniejszej ilości warstw. Jest to szczególnie ważne w przypadku kolorów takich jak czerwony lub pomarańczowy, które mogą wymagać trzech lub więcej warstw bez podkładu.

 

You may also like...